Pompa ciepła wraz z promiennikami jako skuteczny i oszczędny sposób ogrzewania dużej hali z wykorzystaniem OZE.
hala do napraw samolotów General Aviation
Obiekt będący przedmiotem opracowania to istniejąca hala, eksploatowana do celu napraw samolotów General Aviation w podwarszawskim Konstancinie (lotnisko Konstancin Obory).
Wymaganiem klienta było osiągnięcie w obiekcie temperatury na poziomie co najmniej 15st. w warunkach zimowych, w celu zapewnienia komfortu pracy mechaników. Ze względu na posiadaną instalację paneli fotowoltaicznych, zlokalizowanych na dachu hali, celem była maksymalizacja wykorzystania energii z produkcji własnej szczególnie w warunkach przejściowych.
Dodatkowym, trudnym do spełnienia wymaganiem klienta, było zaprojektowanie systemu instalacji, który generuje możliwie mały hałas wewnętrzny, co jest konieczne dla pracy przy precyzyjnych naprawach samolotów.
Z powyższych względów i wymagań inwestora, należało odrzucić najczęściej spotykane na rynku rozwiązania w obiektach hal wysokich, jak: systemy aparatów grzewczo – wentylacyjnych, klasycznych grzejników konwekcyjnych, roftopów, czy central wentylacyjnych.
Powyższe wymagania klienta, oraz dostępna własna energia elektryczna, spowodowały, że zdecydowaliśmy się zaprojektować, system wodnych promienników ciepła w połączeniu ze źródłem, które stanowi powietrzna pompa ciepła o wysokiej wydajności. Zaproponowane rozwiązanie techniczne, rzadko spotykane na naszym rynku, łączy ze sobą wiele zalet, spełnia jednak wymagania stawiane obiektowi. W skład tego rozwiązania wchodzą:
01
03
02
Parametry pompy ciepła w punkcie A7/W35 (nominalne):
Wydajność – 74kW
Współczynnik COP – 4,15
Moc akustyczna <83 dB