Zamawiaj on-line
Zachęcamy do kontaktu
lub zadzwoń

Pompa ciepła do podgrzewu CWU

Czy pompa ciepła może mieć zastosowanie w wielorodzinnym budynku mieszkalnym?

W obliczu rosnących kosztów energii oraz postępu technologicznego, coraz więcej konsumentów wybiera pompy ciepła jako główne źródło ogrzewania budynków. Problemy związane z wzrostem cen energii dotyczą także budynków wielorodzinnych, które wymagają innych rozwiązań grzewczych ze względu na wyższe zapotrzebowanie na moc. W związku z tym, administratorzy i zarządcy takich obiektów powinni rozważyć zastosowanie pomp ciepła.

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w budownictwie wielorodzinnym, nie tylko z uwagi na korzystne dotacje na te inwestycje. W naszych projektach dla budynków wielorodzinnych coraz częściej wykorzystujemy pompy typu powietrze-woda. Istnieją dwa główne zastosowania tych urządzeń: mogą one pełnić rolę jedynego źródła ogrzewania lub być uzupełnieniem tradycyjnych systemów grzewczych. Jednym z najczęstszych zastosowań pomp ciepła jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

         

Dzięki wsparciu finansowemu oraz rosnącej efektywności energetycznej, pompy ciepła stają się coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla budynków wielorodzinnych, przynosząc korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne.

Dlaczego akurat podgrzew ciepłej wody?

  • Jest to instalacja działająca tak samo w okresie zimowym, jak i letnim, kiedy pompy ciepła osiągają najwyższą sprawność (najwyższe COP) i mogą być źródłem ciepła dla tej instalacji dużo tańszym niż tradycyjny węzeł czy kotłownia.
  • Instalacje ciepłej wody może pełnić funkcje bufora („akumulatora energii cieplnej”), przez co pompa ciepła może bardzo optymalnie wykorzystać np. nadmiar prądu z paneli PV. Będzie to zarówno funkcja buforowania jak i optymalnego wykorzystania najtańszej energii własnej.
  • Pompę ciepła można łatwo przyłączyć do istniejącej instalacji CWU, bez likwidacji obecnego zasilania np. węzła ciepła. Powstanie wówczas rozwiązania hybrydowe; gdzie pompa ciepła będzie umożliwiała oszczędzania a źródło pierwotne będzie stanowiło drugi stopień podgania, gwarantujące wyższą pewność działania.

Czy pompa ciepła jest mi potrzebna, jeśli mam sprawny i nowoczesny węzeł cieplny?

  • Pompa ciepła będzie miała wyższą sprawność i niższy koszt wytwarzania CWU, w okresie przejściowym oraz w okresie letnim, co będzie wyjątkowo opłacalne zwłaszcza w zestawieniu z instalacją paneli PV, więc może stanowić świetne uzupełnienie dla węzła ciepła.
  • Obejrzyj porównanie kosztów i zużyć energii przez węzeł ciepła oraz pompę ciepła, dla celów podgrzania CWU. Zarówno w wersji z zasilaniem pompy bezpośrednio z sieci oraz z wykorzystaniem zasilania z paneli PV.

Czy potrzebuję do tego paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne zawsze znacząco poprawiają opłacalność działania pompy ciepła. Działa to również w drugą stronę, czyli pompa ciepła jako magazyn energii wyprodukowanej przez te panele doskonale sprawdza się do poprawienia ich efektywności w budynku wielorodzinnym. Szerzej o tym temacie piszemy TUTAJ.

Czy mogę dostać dotację na pompę ciepła do podgrzewania CWU? Czy to jest opłacalne?

Jak widać z powyższego zestawienia już samo zastosowanie pomp ciepła do podgrzewu ciepłej wody jest opłacalną inwestycją. Zwróci się ona już w ok. 5-7 lat, w zależności od charakterystyki budynku i zużycia. Znaczącym impulsem, który niesamowicie skraca czas zwrotu inwestycji jest dostępne obecnie dofinansowanie w postaci Grantu OZE. To program BGK, o którym szerzej można poczytać tutaj [LINK]. Jest to bezzwrotna dotacja przeznaczona dla wspólnot, spółdzielni i właścicieli budynków wielorodzinnych właśnie na realizację inwestycji w Odnawialne Źródła Energii. Przykładem takiej inwestycji może być np. zakup i montaż pompy ciepła powietrze – woda oraz paneli fotowoltaicznych. Szczególnie warto wziąć to pod uwagę, gdy planowany jest remont istniejącego źródła ciepła, czyli kotłowni lub węzła cieplnego.

Należy pamiętać, że środki na realizację tego programu są ograniczone. W III kwartale 2024 roku zbliżały się już niemal do wyczerpania, ale zostały zasilone kolejną kwotą z KPO. O ile sam program trwać ma do 2026 roku, to jednak nie należy spodziewać się, że środki będą przez cały ten czas dostępne. Biorąc pod uwagę czas rozpatrywania i późniejszej realizacji projektu, jak również popularność tego bardzo atrakcyjnego finansowania, w zasadzie nie należy zwlekać z rozpoczęciem i już teraz zabrać się za przygotowanie tej inwestycji, by skorzystać z refundacji.

Zachęcamy do kontaktu z nami. Przedstawimy wstępną koncepcję poprowadzenia takiego projektu, szacunek cenowy, a także koncepcję techniczną, wymaganą do rozpoczęcia starania o dotację.

FAQ

Ile prądu zużywa pompa ciepła do cwu?

Pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej (CWU) zużywa średnio od energii rocznie na jednego mieszkańca. Średnia wartość wynosi około 230 kWh na osobę rocznie.

Czynniki wpływające na zużycie energii:

  1. Liczba mieszkańców: Zużycie energii wzrasta proporcjonalnie do liczby osób korzystających z ciepłej wody.
  2. Efektywność SCOP: Współczynnik efektywności SCOP pompy ciepła wpływa na ilość zużywanej energii; im wyższy SCOP, tym mniej energii elektrycznej potrzebuje pompa do wyprodukowania tej samej ilości ciepła.
  3. Zapotrzebowanie na ciepłą wodę: Ilość ciepłej wody potrzebnej w gospodarstwie domowym oraz temperatura, do jakiej ma być podgrzana, również mają znaczenie dla całkowitego zużycia energii.

Pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej (CWU) nie powinna pracować cały czas. Jej działanie powinno być dostosowane do rzeczywistych potrzeb użytkowników oraz specyfiki systemu grzewczego. Pompy ciepła CWU mogą działać w trybie ciągłym lub przerywanym. Tryb ciągły jest stosowany w sytuacjach, gdy wymagany jest stały dostęp do ciepłej wody, natomiast tryb przerywany pozwala na cykliczne włączanie i wyłączanie pompy w zależności od zapotrzebowania na ciepłą wodę. W sytuacjach, gdy pompa ciepła współpracuje z innym źródłem (np. z węzłem lub kotłownią), powinna ona pracować w czasie najwyższej opłacalności, czyli przy temperaturach dodatnich, kiedy jej sprawność jest najwyższa a koszt wytwarzania dużo niższy od źródła tradycyjnego. Znacząco poprawia to sprawność całego układu.

Pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) mogą osiągać różne temperatury w zależności od modelu i ustawień.

Optymalne zakresy temperatur

  1. Zalecana temperatura: W przypadku większości systemów, optymalna temperatura CWU wynosi od 45 do 50°C. Umożliwia to efektywne ogrzewanie przy jednoczesnym ograniczeniu strat energii.
  2. Minimalne i maksymalne wartości: Pompy ciepła mogą podgrzewać wodę do temperatury w zakresie od 25°C do 65°C, jednak dla efektywności energetycznej zaleca się unikanie ustawień powyżej 55°C, ponieważ wyższe temperatury mogą prowadzić do obniżenia wydajności urządzenia