Zamawiaj on-line
Zachęcamy do kontaktu
lub zadzwoń

Porównanie kosztów podgrzewu CWU z węzła cieplnego oraz z powietrznej pompy ciepła, na przykładzie realnej inwestycji w Warszawie:

W artykule tym zestawiono porównanie kosztów wyprodukowania ciepłej wody użytkowej dla budynku wielorodzinnego, w oparciu o dwa alternatywne źródła ciepła:

  • Węzeł ciepła w standardzie Veolia Waraszawa (istniejący w obiekcie)
  • Powietrzna pompa ciepła (dostawiona jako dodatkowe źródło),

Analiza ta została wykonana na przykładzie realnego budynku w Warszawie, na Pradze Południe, przy ul. Nowaka Jeziorańskiego, dla którego wykonywany był projekt doposażenia istniejącego węzła w dodatkową pompę ciepła. Inwestor zdecydował się na dołożenia powietrznej pompy do istniejącego źródła, ze względu na posiadanie znaczącej nadwyżki energii cieplnej, pochodzącej z produkcji własnej paneli PV.

Analiza obejmuje wyliczenia na podstawie realnych zużyć energii obiektu, oraz cen nośników energii z faktur, jakie wspólnota przedstawiła na etapie projektu.

W wyliczeniach wzięto także pod uwagę dofinansowanie do realizacji inwestycji o jakie ubiega się Inwestor.

W wyliczeniu pokazano dwa warianty:

  • Opłacalność zastosowania powietrznej pompy wraz z wyliczeniem jej stopy zwrotu dla założenia, że zasila ją wyłącznie prąd sieciowy.
  • Opłacalność zastosowania powietrznej pompy wraz z wyliczeniem jej stopy zwrotu dla założenia, że zużyje ona nadmiar energii z produkcji własnej a pozostałą część pobierze z sieci.

Jak pokazuje powyższe wyliczenie pompa ciepła typu powietrze – woda, produkuje ciepła na potrzeby podgrzewu CWU taniej, od zakupu tej energii z warszawskiej sieci ciepłowniczej i może być rozważana jako ciekawa alternatywa.

Różnica w kosztach jest dużo większa a rozwiązanie znacznie bardziej opłacalne, gdy zużywana jest energia z własnych paneli PV.